Six Shelby County 4-H students placed in the top three of their divisions during the recent Spencer County 4-H Shooting Sports Tournament, according to a news release.

The tournament was held Spencer County Fish and Game Club and at Taylorsville Elementary School.

Masen Shaw placed third in 50 targets category for trap shooters ages 9 to 11.

Matthew Elrod placed second in the archery division for bowhunting for ages 9 to 11, and second in the archery target category for that age group.

Travis Bohannon placed third in the archery division for bowhunting for ages 12 to 14.

Leila Schenck placed second among females in the archery division for bowhunting for ages 12 to 14, and third in the archery target category for that age group.

Hunter Nagle placed third in the archery category in the bare division for ages 12 to 14.

Graycee Pratt placed first in the rifle .22 category for females ages 15 to 18.

The tournament featured 281 participants from 13 counties competing in five disciplines.

“The 4-H members get a lot out of this tournament,” said Mollie Tichenor, 4-H development agent for the Spencer County Extension office.

“Some experienced the joy of victory with others experiencing the agony of defeat, but everyone experienced the happiness of fellowship, camaraderie and just plain fun. With this combination, everyone was a true winner.”

Following is a full list of winners:

TRAP SHOOTING

Age 9-11 (25 Targets)

1st place – Jaron Bruce, Henry County

2nd place – Aiden Kirsch, Washington County

3rd place – Bennie White, Henry County

Age 9-11 Female (25 Targets)

1st place – Brooklyn Young, Henry County

Age 9-11 (50 Targets)

1st place – Jace Skeens, Rowan County

2nd place – Carter Perkins, Rowan County

3rd place – Masen Shaw, Shelby County

Age 12 – 14 (50 Targets)

1st place – Wyatt Crain, Washington County

2nd place – Nathanial Montgomery, Washington County

3rd place – Jake Brent, Henry County

Age 12 – 14 Female (50 Targets)

1st place – Audrey Chesser, Spencer County

2nd place – Brooke Rogers, Estill County

3rd place – Tanya Richardson, Estill County

Age 12 – 14 (100 Targets)

1st place – Justin Anderson, Rowan County

2nd place- Jackson Boyd, Woodford County

3rd place- Noah Leon, Rowan County

Age 15-18 (50 Targets)

1st place – Andrew Chesser, Spencer County (perfect score)

2nd place – Tyler Zahradnicek, Oldham County

3rd place – Joseph Pike, Hardin County

Age 15-18 Females (50 Targets)

1st place – Kelli Booth, Henry County

2nd place – Madi Wilson, Henry County

3rd place – Alena Jordan, Henry County

Age 15-18 (100 Targets)

1st place – Kyle Catchpole, Spencer County

2nd place – Aidan Baber, Estill County

3rd place – Caleb Milburn, Spencer County

Age 15-18 (100 Targets)

1st place – Bella Milburn, Spencer County

2nd place – Audrey Armstrong, Rowan County

3rd place – Stephanie Knight, Spencer County

Spencer County 4-Her’s participating in Trap: Seth Riddle, Wyatt Allgeier, Audrey Chesser, Gavin Carrico, Luke Manning, Justin Smith, Nash Earnshaw, Cameron Catchpole, Andrew Chesser, Connor Brooks, Collin Vincent, Bella Milburn, Stephanie Knight, Kyle Catchpole, Caleb Milburn, Gabe Manning, and Dawson Hawkins.

RIFLE .22

Age 9-11

1st place – Jaron Bruce, Henry County

2nd place – Stockton Stivers, Woodford County

3rd place –Bennie White, Henry County

Age 9-11 Females

1st place – Brooklyn Young, Henry County

2nd place – McKenzie Naïve, Spencer County

3rd place – Ella Nation, Spencer County

Age 12-14

1st place – Nathanial Montgomery, Washington County

2nd place – Jackson Boyd, Woodford County

3rd place – Neil Simonson, Oldham County

Age 12-14 Females

1st place – Kaitlynn Thompson, Spencer County

2nd place – Grace Jones, Washington County

3rd place – Bella Powell, Spencer

Age 15-18

1st place – Andrew Myers, Oldham County

2nd place – Isaiah Montgomery, Washington County

3rd place – Dallas Jones, Washington County

Age 15-18 Females

1st place – Graycee Pratt, Shelby County

2nd place – Jada Draper, Washington County

Spencer County 4-Her’s participating in Rifle: McKenzie Naïve, Ella Nation, Haylee Goodlett, Tristan Crenshaw, Waylon Allgeier, Landon Flowers, Braydan Flowers, Roman Bottoms, Kaitlynn Thompson, Bella Powell, Geneva Quig, Hayden Thompson, Nash Earnshaw, and Kyle Catchpole.

ARCHERY - Bowhunter

Age 9-11

1st place – Levi Gibbs, Henry County

2nd place – Matthew Elrod, Shelby County

3rd place – Levi Clubb, Henry County

Age 9-11 Females

1st place – Emma Conyers, Bath County

Age 12-14

1st place – James Courtney, Henry County

2nd place – Nathanial Montgomery, Washington County

3rd place – Travis Bohannon, Shelby County

Age 12-14 Females

1st place – Madison Stratton, Anderson County

2nd place – Leila Schenck, Shelby County

3rd place – Allison Eberle, Oldham County

Age 15-18

1st place – Eli Bradley, Bath County

2nd place – Dawson Hawkins, Spencer County

3rd place – Steven Barnes, Hardin County

Age 15-18 Females

1st place – Kelli Booth, Henry County

2nd place – Michaela Marowelli, Henry County

3rd place – Alena Jordan, Henry County

ARCHERY- Bare

Age 9-11

1st place – Christopher Blackburn, Spencer County

2nd place – Roman Bottoms, Spencer County

3rd place – Braydan Flowers, Spencer County

Age 9-11 Females

1st place – Brennan Willen, Henry County

2nd place – Haylee Goodlett, Spencer County

3rd place – Brooklyn Young, Henry County

Age 12-14

1st place – Gavin Carrico, Spencer County

2nd place – Neil Simonson, Oldham County

3rd place – Hunter Nagle, Shelby County

Age 12-14 Females

1st place – Ava Klaus, Spencer County

2nd place – Bella Powell, Spencer County

3rd place – Jessica McCarley, Spencer County

Age 15-18

1st place – Andrew Myers, Oldham County

2nd place – Dawson Hawkins, Spencer County

3rd place – Tyler Zahradnicek, Oldham County

Age 15-18 Females

1st place – Stephanie Knight, Spencer County

2nd place – Mia Sims, Spencer County

ARCHERY - Target

Age 9-11

1st place – Levi Gibbs, Henry County

2nd place – Matthew Elrod, Shelby County

3rd place – Jaron Bruce, Henry County

Age 9-11 Females

1st place – Emma Conyers, Bath County

2nd place – Lila Watts, Rowan County

Age 12-14

1st place – Nathanial Montgomery, Washington County

2nd place – Braydon Roberts, Bath County

3rd place – James Courtney, Henry County

Age 12-14 Females

1st place – Maddison Stratton, Anderson County

2nd place – Braelyn Willen, Henry County

3rd place – Leila Schenck, Shelby County

Age 15-18

1st place – Trent Fitzner, Oldham County

2nd place – Eli Bradley, Bath County

3rd place – A J Conyers, Bath County

Age 15-18 Females

1st place – Kelli Booth, Henry County

2nd place – Alena Jordan, Henry County

3rd place – Michaela Marowelli, Henry County

ARCHERY - RECURVE

Age 9-11

1st place – Wyatt Allgeier, Spencer County

2nd place – Landan Flowers, Spencer County

Age 9-11 Females

1st place – Haylee Goodlett, Spencer County

2nd place – McKenzie Naïve, Spencer County

Age 12-14

1st place – Landon Evans, Oldham County

Age 12-14 Females

1st place – Kaitlynn Thompson, Spencer County

Age 15-18

1st place – Collin Vincent, Spencer County

2nd place – Dawson Hawkins, Spencer County

Age 15-18 Females

1st place – Mia Sims, Spencer County

2nd place – Stephanie Knight, Spencer County